Blog
Niedobory magnezu po nawożeniu - z czego mogą wynikać?
Gleby w Polsce są generalnie dość ubogie w magnez. Świadomi tego rolnicy nawożą je preparatami zawierającymi ten cenny pierwiastek, czasami poprzedzając czynność, badaniem próbki ziemi. Niestety, nieraz okazuje się, że rośliny mimo wszystko zdradzają objawy niedoboru magnezu. Jaka może być tego przyczyna?
Rola siarki w kontekście uprawy roślin
Siarka jest pierwiastkiem powszechnie występującym w glebie, powietrzu i wodzie. Gleby w Polsce raczej nie są w niego bogate. Jego zawartość lokalnie waha się i jest zależna od skały macierzystej i ilości substancji organicznej. Stosowanie nawozów z siarką jest zalecane tam, gdzie gleba jest uboga w ten pierwiastek oraz tam, gdzie planowana jest uprawa roślin wyjątkowo wrażliwych na niedobór siarki.
Dlaczego wapnowanie gleby jest tak istotne?
Większość gleb w Polsce to gleby kwaśne i bardzo kwaśne. Jest to poważny problem dla wielu rolników i ogrodników. Jakie znaczenie dla upraw ma odczyn gleby i jak najskuteczniej poprawić jakość gleby, dowiesz się z naszego krótkiego tekstu.
Kiedy warto zabrać się za wapnowanie malin?
Jeśli masz w swoim ogrodzie maliny i chcesz uzyskać z nich duże plony, powinieneś regularnie przeprowadzać kilka zabiegów. Jednym z nich jest wapnowanie. Dowiedz się, na co dokładnie wpływa ten proces i kiedy należy go przeprowadzać.
W jaki sposób wapno może pomóc w walce z suszą na polach?
Wapnowanie ziemi znane jest przede wszystkim jako metoda na zmianę pH ziemi, która wpływa na poprawę systemu korzeniowego roślin. Wapnowanie ma jednak wpływ na wiele innych zjawisk zachodzących w gruncie, które mają znaczenie także wobec groźnych dla plonów susz. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, w jaki sposób wapnowanie zapobiega degradacji gleby.
6 faktów i mitów związanych z wapnowaniem gleby
Wapnowanie gleby jest istotnym zabiegiem poprawiającym żyzność gleb. Pomaga ono odbudować właściwą strukturę i mikroflorę środowiska glebowego, zapewnia prawidłowy rozwój systemu korzeniowego roślin i dostępność składników odżywczych. Wokół wapnowania narosło jednak kilka mitów, które przedstawiamy w poniższym artykule.
Czy sypkie nawozy wapniowe są lepsze dla roślin?
Nawozy wapniowe pozwalają regulować odczyn pH gleby, gwarantując możliwość pełnego wykorzystania jej potencjału plonotwórczego. Dostępne na rynku wapna nawozowe różnią się zarówno składem, jak i stopniem rozdrobnienia, co powoduje problemy podczas ich wyboru. Wyjaśniamy, czy sypkie nawozy wapniowe są lepsze dla roślin.
Jak wygląda sytuacja z zawartością siarki w polskich glebach?
W glebie siarka występuje w formach organicznych i mineralnych. Średnia zawartość wszystkich form w glebach ornych Polski wynosi 200 mg/kg. Gleby lekkie i bardzo lekkie zawierają poniżej 150 mg/kg siarki, gleby ciężkie 250, a organiczne 1000 mg/kg. Tylko niewielka część z tego jest bezpośrednio dostępna dla roślin. W Polsce aż 94% gleb ornych to gleby o niskiej zawartości siarki przyswajalnej.
Rodzaje wapna i ich zastosowanie
Zakwaszona gleba potrafi mieć bardzo zły wpływ na rośliny. Sprawia, że rosną słabiej, nie rozwijają się prawidłowo, są bardziej podatne na niekorzystną pogodę, niską temperaturę, a także na groźne choroby. W Polsce aż ponad połowę gleb klasyfikuje się jako kwaśne lub silnie kwaśne. Aby zapobiec negatywnym skutkom tak niskiego pH, konieczne jest wapnowanie gleby, czyli korzystanie z wapna nawozowego. To dzieli się na kilka rodzajów, różniących się składem oraz zastosowaniem. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z nich, starając się wskazać ich najważniejsze cechy.
Zakwaszona gleba - jak doprowadzić ją do użytku?
Zakwaszona gleba to problem wielu rolników i sadowników. Niewłaściwy odczyn przyczynia się do spadku jej jakości i negatywnie wpływa na rośliny, ich wzrost i rozwój. By poprawić jej jakość, konieczne jest zastosowanie wapnowania. Jak dobrać właściwy preparat? Przeczytaj nasz krótki wpis.