Rodzaje wapna i ich zastosowanie
Zakwaszona gleba potrafi mieć bardzo zły wpływ na rośliny. Sprawia, że rosną słabiej, nie rozwijają się prawidłowo, są bardziej podatne na niekorzystną pogodę, niską temperaturę, a także na groźne choroby. W Polsce aż ponad połowę gleb klasyfikuje się jako kwaśne lub silnie kwaśne. Aby zapobiec negatywnym skutkom tak niskiego pH, konieczne jest wapnowanie gleby, czyli korzystanie z wapna nawozowego. To dzieli się na kilka rodzajów, różniących się składem oraz zastosowaniem. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z nich, starając się wskazać ich najważniejsze cechy.
Najważniejsze rodzaje wapna nawozowego
Najbardziej znaczącym czynnikiem, który ma wpływ na wybór konkretnego rodzaju wapna, jest oczekiwana szybkość działania. Im bardziej zakwaszona jest gleba, a także im szybciej pragnie się zwiększyć jej pH, tym bardziej reaktywną substancję można wybrać. Należy jednak pamiętać, że zbyt silnie żrące wapno może mieć negatywny wpływ na jakość gleby. Powinno się więc dobierać je ostrożnie, nie działając w większym pośpiechu, niż jest to konieczne. Oto najważniejsze rodzaje wapna:
- Wapno tlenkowe – najbardziej reaktywne i najbardziej żrące. Działa niezwykle szybko, ale niewłaściwie stosowane może być szkodliwe dla żyzności gleby. Zalecane tylko dla gleb ciężkich i bardzo zakwaszonych.
- Wapno węglanowe – bardzo skuteczne, choć działające znacznie wolniej. Nie ma negatywnego wpływu na mikroorganizmy, co czyni je znacznie bezpieczniejszym. Doskonałe dla gleb lekkich oraz średnich.
- Dolomity – mielone skały wapienno-magnezowe. Działają bardzo długo, ale przy tym bardzo wolno, dając zauważalne efekty dopiero po kilku latach. Podobnie jak wapno węglanowe nie mają negatywnego wpływu na glebę.
Odpowiednio dobrane i właściwie stosowane wapna nawozowe potrafią skutecznie poprawić parametry gleby. Należy jednak poważnie się zastanowić, który ich rodzaj będzie najlepszym rozwiązaniem.
Wapna nawozowe z siarką lub magnezem
Wapna nawozowe mogą zawierać dodatkowo magnez lub siarkę. Najważniejszą zaletą obydwu jest fakt, że pomagają uzupełnić niedobory u roślin. Poprawiają jakość plonów i sprawiają, że lepiej przyswajają one różnorodne składniki odżywcze. Magnez pomaga również w odkwaszaniu, czego efekty są bardzo widoczne, zwłaszcza w przypadku długofalowego i regularnego stosowania.