Wapnowanie pod uprawę kukurydzy - najważniejsze informacje
Kukurydza staje się coraz popularniejszą odmianą zboża ze względu na swoje liczne zastosowania. Choć wykorzystanie konsumpcyjne nie jest jeszcze zbyt duże, znaczenie upraw kukurydzy dla potrzeb paszowych trudno przecenić. W hodowli zwierząt używane są zarówno kolby, jak i zielone części rośliny przeznaczane na kiszonkę. Uzyskiwanie dobrego plonowania wymaga jednak prawidłowego nawożenia – w tym stosowania wapna nawozowego. Przyjrzyjmy się bliżej specyfice kukurydzy i konieczności jej wapnowania.
Dlaczego wapnowanie pod kukurydzę jest tak istotne?
Uzyskiwanie wysokich plonów kukurydzy, podobnie jak w przypadku innych zbóż wymaga bardzo dobrego przygotowania gleby i zasilenia jej w odpowiednie składniki pokarmowe. Jeśli chodzi o najważniejsze wymagania rośliny, to kluczowe będzie dostarczanie do gleb potasu oraz utrzymanie optymalnego poziomu pH, mającego wpływ zarówno na przyswajanie fosforu, jak i magnezu. Ma to znaczenie ze względu na warunki do budowy prawidłowo rozbudowanego systemu korzeniowego, umożliwiającego pobieranie składników odżywczych z większej głębokości. Najlepsza kwaśność gleby dla kukurydzy wynosi – w zależności od jej rodzaju od 5,5 do nawet 6–7. Jeśli będzie ona inna, konieczne okaże się przeprowadzenie wapnowania z wykorzystaniem mieszanki wapna i magnezu.
Jak powinno się przeprowadzać wapnowanie?
Wapnowanie jest zabiegiem, który przygotowuje glebę do zasiewu. Musi być przeprowadzony niezależnie do wszystkich innych – zwłaszcza podawania azotu i fosforu. Liczyć się tu będzie zachowanie odpowiedniego odstępu, który powinien wynosić między 4 a 6 tygodni. Największe korzyści przynosi stosowanie wapna w ramach upraw prowadzonych po żniwach. Wapnowanie kukurydzy jesienią np. przed podorywką daje możliwość prawidłowego rozprowadzenia nawozu, który do swego działania powinien mieć możliwie najlepszy kontakt z glebą. Plusem jest także fakt, że zwiększona wilgotność sprzyja dobremu rozpuszczaniu się wapna. Wapnowanie można też przeprowadzić wiosną przed siewem, lecz skuteczność zabiegu będzie niższa.