Jakie są objawy niedoboru siarki u roślin uprawnych?
Prawidłowy rozwój roślin wymaga dostępu do wszystkich podstawowych składników odżywczych, nie tylko głównych takich jak azot, potas, magnez czy wapń, ale także rozmaitych mikroelementów, które wpływają stabilizująco na wzrost i zapewniają uzyskiwanie dobrych plonów. Jednym ze sposobów na właściwe zasilanie gleby jest stosowanie wapna z siarką. Przyjrzyjmy się bliżej znaczeniu siarki i sprawdźmy, dlaczego jest potrzebna.
Jaka jest rola siarki w rozwoju roślin?
Siarka jest jednym ze składników, który wpływa na poziom fotosyntezy oraz bierze udział w reakcjach enzymatycznych. Wahania dostępności siarki rzutują na możliwości pobierania i przyswajania azotu. Objawiają się więc pogorszeniem przemiany białkowej i gromadzeniem się azotanów, które przy dużych stężeniach działają toksycznie. Niedobór siarki powoduje ograniczenie fotosyntezy, przyczynia się do redukcji ilości powstających białek i węglowodanów, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie plonów. Trzeba także pamiętać, że brak siarki to zarazem zmniejszona odporność na porażenie patogenami, przede wszystkim wszelkiego rodzaju grzybami, ale również szkodnikami. Wynika to z faktu, że jest ona jednym ze składników odpowiedzialnych za powstawanie lignin, będących budulcem ścian komórkowych. Obecność siarki poprawia wytrzymałość roślin na niekorzystny rozkład temperatur oraz zmniejszoną podaż wody.
Jak rośliny reagują na zmniejszoną ilość siarki?
Siarka jest pobierana przez cały okres wzrostu rośliny, jednak szczególnie będzie potrzebna tuż przed etapem kwitnienia. Najważniejszym objawem niedoboru siarki jest żółknięcie i deformacje liści oraz blednięcie całej rośliny. Rozpoczyna się ono na najmłodszych liściach i pędach. Ze względu na niewielką zasobność większości gleb w siarkę celowe jest systematyczne uzupełnianie jej poziomu w zależności od zapotrzebowania konkretnych roślin. Sporych ilości siarki potrzebują m.in. rzepak i kapustne. Średniej ilości siarki wymagają motylkowe, strączkowe i burak pastewny oraz cukrowy. Najmniej będzie jej potrzeba w przypadku zbóż.